Ze skierowaniem, czy bez?

Aby wykonać pantomograficzny bądź cefalometryczny rentgen zębów, trzeba mieć skierowanie od lekarza. Wiąże się to z tym, że podczas tych badań wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które nie pozostaje w pełni obojętne dla ludzkiego organizmu. Jakkolwiek jest ono niewielkie, to z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów nie powinno być wykonywane bezzasadnie i zbyt często. Skierowanie takie nie musi być wystawione przez stomatologa; może pochodzić od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub jakiegokolwiek specjalisty. 

W przypadku RTG punktowego zęba skierowanie nie jest obowiązkowe, gdyż podczas jego wykonywania użyte jest odpowiednio mniejsze promieniowanie.

Rentgen zębów – jak przebiega badanie?

Rentgen zębów może być wewnętrzny lub zewnętrzny. Zdjęcie punktowe wymaga procedury wewnątrzustnej: niewielkich rodzajów kliszę umieszcza się w jamie ustnej pacjenta, który przytrzymuje ją palcem, tak aby aparat nie zarejestrował ruchu i zdjęcie nie było rozmazane. Badanie zewnątrzustne wykonywane jest natomiast w przypadku pantomogramu oraz tomografii (zdjęcia warstwowego szczęki). Jest to bardzo precyzyjny rodzaj rentgena zębów, pozwalający dokładnie przeanalizować i określić ewentualne zmiany. Na takim zdjęciu widać kolejne warstwy tkanek, co w niektórych przypadkach jest niezbędne do postawienia właściwej diagnozy.

Przed rentgenem zębów pacjent zakłada specjalny fartuch ochronny wykonany z gumy ołowianej, która nie przepuszcza promieni rentgenowskich. Zdjęcie zazwyczaj wykonywane jest na stojąco lub na siedząco. Na wyniki trzeba poczekać kilka minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *