Gdy boli ząb

Gdy boli ząb, lub cokolwiek innego, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie, na czym konkretnie polega problem. Oczywiście jak jest z wizytą u dentysty, który pomoże nam to ustalić, wszyscy wiemy: większość z nas nie pali się do tego rozwiązania, a nawet pali się najmniej, jak to możliwe. 😉 W pierwszej kolejności zazwyczaj próbujemy przeczekać, następnie wkraczają domowe sposoby radzenia sobie z bólem, a dopiero, gdy jest on zbyt silny lub uporczywy, udajemy się do gabinetu stomatologicznego.

 

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy lekarz często wykonuje rentgen zębów – to przynajmniej nie boli. 😉 Czasem wynik takiego badania może być całkiem pozytywny – wtedy, gdy okazuje się, że sprawa nie jest tak straszna, na jaką wyglądała, czy raczej jaką ją czuliśmy, i wystarczy jedna wizyta, by załatwić sprawę. Czasami niestety bywa mniej radośnie, i na przykład okazuje się, że potrzebne będzie leczenie kanałowe – ale najważniejsze to wiedzieć, co nam dolega i zabrać się za leczenie. Rentgen zębów jest tu nieoceniony, i to zarówno w przypadku pojedynczych zębów, jak i zdjęcia panoramicznego, które pozwala nam się zorientować, jak wygląda sytuacja w całej jamie ustnej i gdzie ewentualnie powinniśmy zadziałać, by zdążyć przed bólem.

Rentgen zębów – rodzaje zdjęć

Istnieją trzy rodzaje rentgena zębów:

Zdjęcie punktowe – szczegółowe, obejmujące do czterech zębów, pomocne przy diagnozie próchnicy, stanów zapalnych, planowaniu leczenia kanałowego oraz ocenie wypełnień i implantów.

Zdjęcie pantomograficzne, szerzej znane jako „panorama”  – stosowane między innymi do wykrywania próchnicy, nadliczbowych zębów, zębów zatrzymanych oraz nieprawidłowości w obrębie korzenia zęba i przyzębia. 

Zdjęcie cefalometryczne – służące do analizy zgryzu, wykrycia jego wad oraz planowania leczenia  ortodontycznego. Pokazuje obraz zębów, ale i okolicznych tkanek miękkich twarzy i podniebienia twardego. 

Rentgen zębów to bardzo dobra metoda diagnozowania dokuczających nam problemów, a procedura wykonywania wszystkich wyżej wymienionych zdjęć jest całkowicie bezbolesna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *